Laktózová intolerance a celiakie: jak souvisí?
Přidáno: 29.4.2022 14:22.11 Počet shlédnutí: 1305
29 Duben 2022
Schopnost lidského organismu strávit mléko v dospělém věku změnila nejen stravovací návyky, ale také společnost na celá staletí. Ještě před 10 000 lety totiž nikdo, kdo překročil dětský věk, nedokázal zpracovat mléčný cukr, zvaný laktóza. O tom, kdy a jak se tato dispozice – známá jako perzistence laktázy nebo tolerance laktózy – v odborných kruzích objevila, se stále živě diskutuje. Jedno je jisté: pokud vypijete sklenici mléka a není vám nevolno, patříte mezi 35 % světové populace a nejpravděpodobněji pocházíte z Evropy. Všichni ostatní trpí menší či větší laktózovou intolerancí.
Co je laktózová intolerance?
V první řadě: není to alergie. Pokud byste byli alergičtí na laktózu, už malé množství potraviny obsahující laktózu by stačilo k vyvolání masivní reakce v podobě vyrážky, otoku či zvracení. Co tedy laktózová intolerance je?
Jedná se o poruchu trávicího traktu způsobenou neschopností strávit laktózu, hlavní sacharid v mléce a jiných mléčných výrobcích. Tělo prostě nemá dostatek laktázy - enzymu, který je k trávení laktózy potřebný. Je to běžné onemocnění, které často souvisí s (zejména neléčenou) celiakií. Ale o tom později.
Jak se laktózová intolerance projevuje?
Mezi běžné příznaky intolerance na laktózu patří:
– bolesti žaludku,
– plynatost,
– nadýmání,
– průjem.
Tyto symptomy se projeví obvykle půlhodinu až hodinu po konzumaci čehokoli s obsahem laktózy. Jelikož každý člověk je jiný, závažnost a intenzita symptomů se může lišit. Závisí to nejen na tom, kolik laktózy dokážete tolerovat, ale také na tom, kolik jí zkonzumujete. Zatímco u některých může příznaky vyvolat již malé množství laktózy, jiní mohou zkonzumovat celou hromadu mléčných výrobků, než se u nich objeví trávicí problémy.Tady nevím co tou větou mělo být myšleno, moc mi to „Ai to lze jen minimálně" nedává s předešlým textem smysl.
Je třeba také poznamenat, že mnoho lidí trpí mírnou laktózovou intolerancí, která nijak výrazně neovlivňuje jejich život. Trávicí potíže, které z ní vyplývají, jsou sice takříkajíc otravné, ale nejsou důvodem k návštěvě lékaře. A tak je ignorují a nikdy se nedozví, že mají laktózovou intoleranci.
Laktózová intolerance a celiakie
Víte, že laktózová intolerance má mnoho průniků s jiným onemocněním trávicího traktu – s celiakií? Žaludeční křeče, nevolnost či průjem jsou jen některé z příznaků, které mohou poukazovat na obě z nich. Rozdíl je v tom, jak onemocnění vzniká. Jak jsme zmiňovali, zatímco u laktózové intolerance je „viníkem" laktóza, u celiakie je to lepek – typ bílkoviny, kterou najdeme zejména v obilovinách. Přestože jde o dvě zcela odlišné věci, jistým způsobem jsou neoddělitelně propojeny. Jak?
Neléčená celiakie
Nejednou se stává, že u nově diagnostikovaných celiaků testy ukáží i laktózovou intoleranci. Děje se to proto, že konzumace lepku u celiaků poškozuje sliznici tenkého střeva, které následně nedokáže dostatečně vstřebávat enzym s názvem laktáza – a laktózová intolerance je na světě. Dodržováním přísné bezlepkové diety se střevo dokáže uzdravit, díky čemuž je nesnášenlivost laktózy u většiny pacientů s celiakií dočasná.
Pokud trpíte celiakií a nadále konzumujete lepek, váš imunitní systém reaguje nepříznivě a koledujete si kromě intolerance na laktózu io zánětlivá onemocnění trávicího traktu (IBD), herpetiformní dermatitidu (forma svědivé kožní vyrážky), podvýživu nebo cukrovku 1 typu. Dbejte na dodržování správné výživy, abyste předešli závažnějším zdravotním obtížím.
Mám celiakii i laktózovou intoleranci, co můžu jíst?
Přestože lepek a laktóza nejsou totéž, celiakie a konzumace lepku často vede k problémům s trávením laktózy. Mnohé z nepříjemných příznaků můžete eliminovat, pokud dokážete dodržet vhodnou stravu. Jak by měla vypadat?
Naučit se žít s nesnášenlivostí mléka a lepku znamená žít bez potravin, které by za jiných okolností byly nedílnou součástí vašeho jídelníčku. Na první pohled těžká mise. Dobrou zprávou je, že dnes již existuje mnoho alternativ „běžných" potravin. Mléko můžete nahradit sójovým, rýžovým, konopným a kokosovým nápojem nebo nápojem z ořechů, jako jsou mandle, lískové ořechy a kešu. Mezi potraviny s nízkým obsahem laktózy, které jsou obecně dobře snášené, patří dozrálé sýry (čedar, parmazán, švýcarský sýr). Samozřejmě také můžete vybrat z dnes již bohaté nabídky veganských náhražek mléka a sýra Nezapomínejte ani na nemléčné zdroje vápníku jako losos, brokolice a špenát.
K bezlepkovým potravinám, ze kterých můžete vytvořit rozmanitá jídla, zase patří například rýže, pohanka, proso, polenta, quinoa nebo oves nekontaminovaný jinými obilovinami. Ve specializovaných obchodech naleznete pestrý výběr bezlepkových jídel, od mouky přes pamlsky až po těstoviny.
Skrytý lepek v potravinách
Jedním z úskalí takové stravy je, že musíte zjišťovat, zda se lepek nenachází ve zpracovaných potravinách, jako jsou například sójová omáčka, prášek do pečiva, pivo, rýžový sirup, cereálie nebo káva. Pozor je třeba dát na pšeničný škrob v jogurtech, tvarohu, čokoládě či bujónu. Zde platí, že pokud je ve složení uveden škrob nebo modifikovaný škrob, nemusíte se obávat, protože pokud by šlo o zdroj lepku, musí to být označeno, například nápisem „obsahuje pšeničný škrob". Kukuřičný či bramborový škrob jsou v pořádku.
Život s laktózovou intolerancí a celiakií vyžaduje neustálou práci „navíc". Určité druhy potravin prostě musíte vyloučit ze svého jídelníčku a nahradit novými. Abyste nezhřešili a pak toho vzhledem k nepříjemným následkům nelitovali, vždy mějte po ruce alternativu. Ani se nenadějete a strava bez lepku a mléka vám přinese ovoce v podobě fyzické i psychické pohody.