• Z pohodlí domova
  • Hamburgerové léto
  • Předchozí
  • Další
Zpět

Jak připravit bezlepkový pita chléb a co k němu podávat?

Přidáno: 25.3.2024 12:51.04 Počet shlédnutí: 327

25 Březen 2024

Pita chléb, známý také jako pita nebo arabský chléb, je spojen s kuchyní různých kultur v oblastech Středomoří a Blízkého východu. Řecké, turecké, libanonské, izraelské a jiné kuchyně používají tento měkký, pružný a tenký chlebíček se starověkým původem ve více variantách. Jakou má chléb historii, jak jej připravit v bezlepkové verzi a s čím jej podávat?

Jak připravit bezlepkový pita chléb a co k němu podávat?

Dobrota s neznámou historií

Kořeny pita chleba sahají k prehistorickým plochým chlebům na Blízkém východě. Existují důkazy před asi 14 500 lety, kdy během kamenné doby představitelé natufienu na území dnešního Jordánska vyráběli obdobný plochý chléb z divokých obilných zrn. Před zhruba 4 000 lety měl tento chléb ústřední význam v Mezopotámii a babylonské kultuře, odkud pocházejí i nejstarší písemné záznamy a recepty na výrobu placky podobné pitě připravované v peci tandur, která byla základem stravy, podobně jako je dnešní chlebová placka tanduří, resp. tanduří róti či irácký plochý chléb, který má řadu podobností s dnešní pitou.

V žádných středověkých arabských kuchařských knihách se však recept navlas podobný pitě nezmiňuje, a proto se předpokládá, že pita, jak ji známe dnes, vznikla až později. První zmínka o tomto slově v angličtině (z Oxford English Dictionary) pitta bread pochází z roku 1936, zmínka o slově πίτα (pita, tedy chléb, koláč, pita) z byzantské řečtiny byla doložena v roce 1108. Existuje mnoho dalších zmínek i hypotéz které se zabývají tímto slovem a jeho původem, ale rozhodně jde o pokrm, který přežil staletí.

pita

Pita chléb v současné době

Pita chléb je dnes populární napříč celou Evropou. Řecké, turecké, libanonské, izraelské a jiné kuchyně používají pita chléb na mnoho způsobů. Tradičně se peče ve velmi horké peci, aby dobře nabobtnal a aby uvnitř vznikla kapsa na nádivku, jejíž varianty jsou opravdu různorodé (omáčky, pomazánky, falafel, maso apod.).

V mnoha zemích patří pita chléb mezi základní potraviny, v Izraeli jej dostanete jako přílohu téměř ke všemu a v obchodech jej koupíte doslova za drobné. Mnohé variace se podávají i u nás v Česku, a tak aby ani bezlepkový gurmán nezůstal ukrácen o tuto dobrotu, připravili jsme pro vás recept na pita chléb bez lepku. Skvělou věcí na receptu je, že jej můžete připravit na sporáku, ale také v troubě, přičemž v obou případech dosáhnete výborného výsledku. Získáte lahodné bezlepkové pita chleby, které se nafouknou a vytvoří velkou kapsu na nádivku.

pita

Co potřebujete k přípravě bezlepkového pita chleba?

  • 10 g psyllia
  • 240 g (hrnek) vlažné vody
  • 135 g jáhlové mouky + extra na pomoučení desky
  • 75 g tapiokového škrobu
  • 10 g moučkového cukru
  • 1 ČL instantního droždí
  • ¾ ČL soli
  • 1 PL olivového oleje

TIP

Pokud místo instantního používáte sušené droždí (kostka), musíte jej nejprve aktivovat tak, že si připravíte kvásek smícháním ¼ šálku vody a poloviny cukru ze seznamu surovin. Nechte nabobtnat 10 minut a poté přidejte k suchým surovinám.

Postup:

  1. Těsto můžete připravit ručně nebo pomocí robota s nástavcem na těsto.
  2. Připravte si psylliový gel: V misce smíchejte psyllium a vlažnou vodu. Po přibližně 30 až 45 sekundách se vytvoří gel.
  3. V samostatné velké míse (nebo v míse od mixéru, pokud jej používáte) vymíchejte mouku, tapiokový škrob, cukr, instantní droždí a sůl.
  4. Do gelu ze psyllia přidejte olivový olej a dobře promíchejte, aby se spojily, poté je přidejte k suchým surovinám.
  5. Vše spolu vymístěte na hladké, vláčné těsto, které se odlepuje od stěn mísy (nemělo by být příliš lepkavé na dotek). Podle potřeby seškrábejte boky a dno mísy.
  6. Těsto vyklopte na pomoučený vál a rozdělte na šest stejných částí. Můžete si pomoci i váhou, chcete-li mít stejně velké chleby. Jeden kousek by měl vážit přibližně 82g.
  7. Z kousků těsta vytvarujte kuličky a přikryjte je čistou utěrkou, aby nevyschly.
  8. Na jemně pomoučeném povrchu rozválejte každou kuličku těsta na kulatý pita chléb o průměru asi 15 cm a tloušťce 5 mm.
  9. Rozválené pita chleby pokládejte na desku nebo linku, přikryjte čistou utěrkou a nechte cca 15 minut kynout při pokojové teplotě.

TIP

Pokud plánujete péct bezlepkový pita chléb v troubě, je lepší válet ho už na pečícím papíře, abyste jej snadněji přenesli na plech.

pita

Pečení pita chleba na sporáku:

  1. Předehřejte pánev na středně vysokou až vysokou teplotu. (Můžete použít test s kapkou vody – pokud na pánvi prská, je připravena.)
  2. Položte pita chléb na rozpálenou pánev a opékejte jej asi 30 sekund, dokud se na něm místy nezačnou tvořit bubliny a neuvidíte pod ním tmavě hnědé skvrny.
  3. Otočte ho a opékejte dalších 30 sekund, dokud není zespodu zlatohnědý.
  4. Znovu jej otočte, pita chléb by se měl nyní definitivně nafouknout a dokončit. Pokud se nenafoukl, opékejte ještě 15 sekund z každé strany.
  5. Po upečení přeložte pita chléb na talíř vystlaný papírovými utěrkami nebo textilní utěrkou, aby se absorbovala veškerá vlhkost, která se pod ním vytvoří. Takto vám chlebíček zůstane křupavý a nezvlhne.

Pečení pita chleba v troubě:

  1. Položte 2 až 3 pita chleby na předehřátý plech a pečte při teplotě 250 °C asi 7 až 8 minut, dokud se nenafouknou a nebudou zlatohnědé.
  2. Přibližně po 2 až 3 minutách v troubě by se měly plně nafouknout.
  3. Po 5 až 6 minutách můžete pita chleby převrátit, aby z obou stran rovnoměrně zhnědly.
  4. Po upečení je ihned po vytažení z trouby kompletně zabalte do čisté utěrky. Díky tomu nebude pita pečená v troubě suchá. Utěrka zachytí páru sálající z horkého chleba a učiní jej mnohem měkčím a pružnějším.

Věděli jste, že?

Pita chléb pečený v troubě má křupavější strukturu než chléb pečený na sporáku, protože trouba mnohem více vysušuje.

Skladování a ohřívání bezlepkového pita chleba

Pita chléb si můžete vychutnat i po vychladnutí, ale pokud ho máte raději teplý, postačí mu cca 35 vteřin v mikrovlnce. Hotové bezlepkové pita chleby vydrží v dóze čerstvé cca 2 až 3 dny, ale klidně je můžete zabalit do alobalu, zamrazit, později vyjmout, nechat volně rozmrazit a poté zahřát.

Jaká nádivka se hodí do pita chleba?

Receptů je doslova nespočet – lze jej naplnit kuřecím masem, falafelem, hummusem, šunkou, sýrem či zeleninou. Na Blízkém východě se pita často konzumuje s různými omáčkami. Jednou z nich je i omáčka, která se vyrábí z pečených lilků, tahini, olivového oleje, česneku a citrónové šťávy. Oblíbené jsou také tzatziki z jogurtu, okurky, olivového oleje a bylin. Nádivka by měla vždy obsahovat „tři základní pilíře" – maso (nebo jeho vegetariánská alternativa), zeleninu a dresink.

pita

Recept na pita chléb s kuřecím masem

K přípravě nádivky na 4 pita chleby budete potřebovat:

  • 400 g kuřecích prsou
  • pepř na kuřecí maso (příp. kebab)
  • 200 ml bílého jogurtu
  • 2 červené cibule
  • 2 rajčata
  • 2 barevné papriky
  • 50 g listového salátu
  • ½ menší salátové okurky
  • 3 PL slunečnicového oleje
  • 2 ČL šťávy z citronu
  • sůl, mletý pepř
  • 4 pita chleby

Postup:

  1. Kuřecí maso nakrájejte na tenké nudličky, opepřete a osmahněte na pánvi s olejem.
  2. Listový salát omyjte, osušte a čtyři větší listy odložte stranou, zbytek natrhejte na menší kousky (nekrájejte, aby nezhořkl).
  3. Očistěte cibuli a nakrájejte ji na tenké půlměsíčky.
  4. Rajčata, papriku a okurku omyjte a nakrájejte.
  5. V misce připravte dresink smícháním jogurtu, citrónové šťávy, mletého pepře a soli.
  6. Upečené pita chleby vystelte listem salátu a střídavě plňte upečeným masem a kousky zeleniny až po vrch.
  7. Na závěr polijte dresinkem a můžete podávat.

Přejeme dobrou bezlepkovou chuť!

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení